Pazar Mayıs 19, 2024

Üç cephede ağır çatışmalar ve NATO ile Rusya arasında tehditler

kaypakkaya haber
Kesilecek sığırlar: Ukrayna'nın 115'inci mekanize tugayındaki bu askerler gibi adamlar, emperyalistlerin açgözlülüğü uğruna kurban edilecekler; pek çok kişi bunu giderek daha fazla fark ediyor ve direniyor. Bu fotoğrafın çekildiği gün savaşmayı etmeyi reddettiler.

 

Cephede aylarca süren ve her iki tarafın da sayısız kayıp verdiği topçu atışları, dalga saldırıları ve siper savaşları gibi büyük bir maddi savaş anlamına gelen göreceli çıkmazın ardından, çamur aşamasının sona ermesiyle birlikte yeni bir Rus taarruzu ve kısmi bir hareket savaşına geçiş ortaya çıkıyor. Aynı zamanda NATO da konuşlanmasını önemli ölçüde arttırıyor. Ancak Ukrayna ve Rusya'daki askerler ve siviller arasındaki direniş de artıyor.

Altyapıya yönelik saldırılar artıyor

Her iki taraf da taktik füzeler ve insansız hava araçlarıyla sivil nüfusu dikkate almaksızın düşmanın hinterlandının derinliklerine giderek daha fazla saldırı düzenliyor. Örneğin 9 Mayıs'ta, Ukrayna sınırından 1200 km uzaklıktaki Başkurdistan'daki Gazprom Neftekhim Salavat rafinerisinin bir Ukrayna insansız hava aracı tarafından hasar gördüğü bildirildi. Bu haftanın başlarında Ukrayna'daki iki hidroelektrik santrali Rus insansız hava araçları tarafından ciddi şekilde hasar gördü ve başarısız oldu. Aynı zamanda Rus insansız hava araçları ve füzeleri, askerlerin konuşlanmasını ve Batılı askeri malzemelerin sevkiyatını engellemek amacıyla Ukrayna'nın batısındaki demiryolu ağına saldırıyor.

Cephedeki durum ve Kharkiv'in önemi

Rus ordusunun Nisan ayı ortalarında Ocheretyne köyü yakınlarında, bir Ukrayna tugayının izinsiz olarak geri çekilmesinin önemli bir rol oynadığı önemli bir ilerleme kaydetmesinin ardından, çatışmalar genel olarak yoğunlaştı. Rus ordusu üç yönde önemli ölçüde asker konuşlandırarak ilerliyor:

 1.   Bachmut'tan batıya doğru.
 2.  Avdiivka'dan kuzeybatıya.
 3.  Belgorod'dan (Rusya) güneye doğru.

Rus birlikleri aylar sonra ilk kez dün Belgorod bölgesinden sınırı geçerek -başlangıçta Vovchansk köyü yakınlarında- dört sınır kasabasını ele geçirdi. Bunun öncesinde Harkiv şehrine yönelik roketli terör saldırıları günlerce yoğunlaşmıştı. Bu saldırı birkaç amaca hizmet edebilir. Olabilir
 
  1.stratejik savunma karakterli taktiksel bir saldırıdır: Belgorod bölgesi geçtiğimiz yıl Ukrayna birlikleri tarafından birkaç kez saldırıya uğradı, sadece şehirlere roket

atmakla kalmadılar, aynı zamanda Ukrayna tarafında savaşan gönüllü Rus   milliyetçilerinden oluşan  kara birliklerini de kullandılar. Bu durumda hedef bir  "tampon bölge" olacaktır.

  2. Ukrayna'yı Rus ordusunun diğer iki ana gücünden asker çekmeye zorlamak ve bu yönden  gelecek bir saldırı için bu bölümleri zayıflatmak için bir yardım saldırısı olabilir.

   3.Kharkiv şehrine yönelik bir saldırının başlatılması ve böylece Ukrayna'nın kuzeydoğu cephesini kuşatmak üzere tasarlanmış stratejik bir kıskaç manevrasının başlatılması.

Çoğu gözlemci, Rus birliklerinin şu anda cephe hattındaki Ukrayna birliklerinden 3'e 1 oranında daha fazla olduğunu varsayıyor. Rusya'nın 50,000 asker topladığı söyleniyor. Bu sayı, tahkim edilmiş savunma mevzilerine saldırı düzenlemek için gereken asgari sayıdır ve Ochersetyne Muharebesi'ndeki kuvvetlerin konuşlandırılmasına da tekabül etmektedir. Ochernetyne'nin düşmesi büyük stratejik öneme sahip Pokrovsk şehrini tehdit ettiğinden, operasyonların asıl hedefi bu olabilir. Ukrayna'nın bu bölgeyi savunması buradan koordine edilecektir.

Batı tarafından aktif yoğunlaştırma

Ukraynalı müttefiklerinin içinde bulunduğu zor durum, Batılı emperyalistleri son günlerde adım adım ve peş peşe çıtayı yükseltmeye zorladı.

2 Mayıs'ta İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Ukrayna'nın Rusya topraklarındaki hedeflere ateş açma "hakkı" olduğunu ilan etti. Ukrayna, Birleşik Krallık tarafından tedarik edilen silahların nasıl kullanılacağına (ve dolayısıyla Rus topraklarına karşı kullanılıp kullanılmayacağına) kendisi karar verebilir. Yeni-emperyalist Rusya bu durumda İngiliz askeri tesislerine saldırmakla tehdit etti ve Ukrayna sınırında taktik nükleer bombalarla bir tatbikat başlattığını kamuoyuna duyurdu.

Kara birliklerine ilişkin tartışmalar yoğunlaşıyor

Aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiliz "The Economist" dergisine verdiği bir mülakatta Batılı kara birliklerinin Ukrayna'ya konuşlandırılması konusunda tekrar konuştu ve bu kez net koşullar öne sürdü: "Eğer Ruslar cepheyi yararsa ve Ukrayna bunu isterse, ki şu ana kadar böyle bir şey olmadı, o zaman haklı olarak kendimize bu soruyu sormak zorunda kalırız".

Litvanya Başbakanı Ingrida Šimonytė 8 Mayıs'ta Financial Times'a verdiği demeçte Ukrayna'ya eğitim amaçlı asker göndermek için parlamentodan izin aldıklarını söyledi - bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği tamamen Ukrayna'ya bağlı.

Almanya: Daha fazla silah için başka yerlerde tasarruf etmeliyiz

Halen ABD ziyaretinde bulunan Alman Savaş Bakanı Boris Pistoris (SPD), borç frenini aşmak pahasına savunma bütçesinin arttırılmasını talep ediyor. Daha önce 6,5 milyar daha talep etmişti - neredeyse %10. Maliye Bakanı Christian Lindner'in (FDP) buna bir itirazı yok - ama borç freni pahasına değil, geniş kitleler pahasına, lütfen.

Lindner (Almanya Maliye bakanı), FDP'nin AB seçim kampanyasındaki (gerçek anlamda) figüranı olan Savunma Komitesi Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann ile kesinlikle aynı çizgide. Zaten Nisan sonunda ARD'de yayınlanan "Caren Miosga" programında da bu yönde çağrıda bulunmuştu. FDP federal parti konferansında orduyu nasıl konuşlandıracağını açıkladı: "NATO'nun Ukraynalıların Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge kurma isteğini Rus saldırısının başından itibaren reddetmesi bir hataydı".

NATO'nun Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge uygulaması NATO savaş uçakları ile gerçekleştirilmeliydi. Eğer Rus uçakları Ukrayna hava sahasına girmiş olsalardı ve geri püskürtülmelerine izin vermeselerdi ne olurdu? O zaman 2022'ye kadar NATO ile Rusya arasında doğrudan bir savaşa girmiş olurduk - ve Strack-Zimmermann bunun gerçekleşmediğine üzülüyor! İnsanlığa karşı kesinlikle soğukkanlı bir aşağılama.

Savaş Karşıtı Artan Direnç

Dünya savaşı tehdidi önemli ölçüde yoğunlaşırken, buna karşı direniş de yavaş yavaş arttı. Her iki taraftaki birliklerin emirlere uymayı reddettiğine dair çeşitli örnekler var - Ukrayna'nın 115. mekanize tugayının izinsiz geri çekilmesi bugüne kadar bu türden en önemli vakaydı.
Batı medyasında yayılan demagojinin aksine, Ukrayna'nın öncelikle silah değil asker sıkıntısı çektiği için, savunma yasası büyük ölçüde sıkılaştırılıyor. Gençlere ve 18-60 yaş arası erkeklere artık pasaport verilmiyor ve Ukrayna, örneğin Almanya'ya kaçan erkeklerin geri gönderilmesi için baskı yapıyor. Buna karşı korunmalıdırlar! Enternasyonalist Liste / MLPD bu nedenle Avrupa seçimleri için 10 maddelik programında "Cenevre Mülteci Sözleşmesi'nin baltalanmasına hayır!" talebinde bulunmakta ve kendisini emperyalist savaşa karşı açıkça konumlandırmaktadır: "Dünya savaşı tehlikesine karşı aktif direniş! Emperyalist Rusya ve NATO gibi tüm emperyalistlere karşı! Silah sevkiyatına hayır!"

Zorla askere alma asla savaşı kazanmak için yeterli olmayacaktır. Ancak Ukraynalı kitlelerin hükümetlerine karşı direnişinin artmasına yol açacaktır. Benzer bir gelişmeyi Rusya'da da görüyoruz. Eğer bu direniş farkındalık kazanır ve kardeşleşme gerçekleşirse, o zaman hala sınırlı olan savaşı bir dünya savaşına dönüşmeden bitirmek mümkün olabilir.

Cumartesi, 11.05.2024 

88

Son Haberler